صلاحیت ایمنی

صلاحیت ایمنی پیمانکاران

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران گواهینامه‌ای برای تمامی پیمانکاران حقیقی و حقوقی است. بر اساس الحاقیه بند (ج) ماده (۱۲) قانون برگزاری مناقصات مصوب هیئت وزیران به تاریخ ۱۳۹۷/۱۰/۵ (تصویر روبه رو) تمامی کارفرمایان الزام دارند قبل از هرگونه عقد قرارداد پیمانکاری با پیمانکاران خود این گواهینامه را از ایشان درخواست نماید. بنابراین دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران برای شرکت‌ها از طرف اکثر کارفرمایان الزامی است و پیمانکاران موظف‌اند جهت شرکت در مناقصه‌ها، گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی خود را به کارفرمای مربوطه ارائه نمایند.

با توجه به تفاهم انجام‌گرفته فی‌مابین “کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی ایران  ” و “اداره کل بازرسی کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی”، تشکیل پرونده این گواهینامه در کانون کارفرمایی  در سراسر کشور انجام می‌گیرد. بر این اساس کانون کارفرمایی متصدی تشکیل پرونده و همچنین برگزاری دوره‌های مربوطه آموزش ایمنی برای اخذ این گواهینامه است. مراحل کلی تشکیل پرونده به شرح ذیل است که در بخش های مختص به خود در همین صفحه به طور کامل شرح داده شده است.

پس از ارسال پرونده الکترونیکی طی مدت ۴۸ ساعت، متقاضی باید اصل مدارک را  به همراه کپی مدارک (به‌منظور تشکیل پرونده فیزیکی پیمانکار) به کانون تحویل نماید. در غیر این صورت امکان بررسی میسر نبوده و پرونده مجدداً به کارتابل متقاضی مرجوع خواهد گردید.  پس از بررسی و تشکیل پرونده فیزیکی و بایگانی آن، پرونده الکترونیکی از طریق سامانه به واحد بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مربوطه ارجاع می‌شود.


انجمن صنفی کارفرمایی

لینکهای مرتبط

لینکهای مرتبط بخش صلاحیت ایمنی برای دسترسی راحتتر شما در این بخش طبقه بندی شده است.


جهت اخذ تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری

  • ثبت نام اینترنتی در سامانه اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران سراسر کشور
  • ارائه فیزیکی مدارک به انجمن صنفی پیمانکاران و شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی و تجهیزاتی استان تهران
  • ارسال پرونده به اداره کار، بازرسی از محل پیمان و صدور گواهینامه

کلاس کارفرمایی

آموزش ایمنی کارفرمایان 

دوره عمومی ایمنی و بهداشت کار (آموزش ایمنی کارفرمایی ویژه کارفرمایان)، دوره‌ای است که شرکت‌ها جهت دریافت گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران، موظف هستند بگذرانند.

کلیه شرکت‌هایی که درخواست دریافت گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران می‌باشند، باید حداقل یکی از اعضای هیئت‌مدیره و یا مدیرعامل شرکت، این دوره را بگذرانند.

دوره ایمنی کارفرمایی (آموزش عمومی ایمنی و بهداشت‌کار ویژه کارفرمایان) شامل 20 ساعت آموزش می‌باشد که زیر نظر مدرسان مرکز تحقیقات و تعلیمات  حفاظت فنی و بهداشت کار برگزار می‌شود.

لازم به ذکر می‌باشد بر اساس آیین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کارآموزان مصوب سال 1389، کلیه شرکت‌های پیمانکاری که حتی نیاز به اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران ندارند، باید دوره آموزش ایمنی کارفرمایی (آموزش عمومی ایمنی و بهداشت‌کار ویژه کارفرمایان) را بگذرانند.

 

کلاس کارگری

آموزش صلاحیت ایمنی ویژه کارگری  

بر اساس آئین نامه آموزش ایمنی کارفرمایان، کارگران و کاراموزان وزارت کار، شرکت‌هایی که قصد اخذ گواهینامه تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران را دارند، موظفند کلیه پرسنل تحت پوشش خود (دفتر مرکزی و پروژه‌های فعال)  را در این دوره ثبت نام نمایند. گذراندن این دوره توسط کلیه افراد لیست بیمه الزامی می‌باشد. این دوره از سوی مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار، برای کلیه پرسنل شرکت های پیمانکار (کارگران و کارمندان) طراحی شده است . دوره ایمنی کارگری (آموزش عمومی ایمنی وبهداشت کار ویژه کارگران ) شامل 8 ساعت آموزش می باشد.

دوره ایمنی و بهداشت کار ویژه کارگران تحت پوشش پیمانکاران، از اهمیت ویژه ای جهت اخذ گواهی تأیید صلاحیت ایمنی پیمانکاران برخوردار است. این دوره به منظور آشنایی کلیه پرسنل (کارمندان و کارگران) با مسائل ایمنی طراحی شده است. همچنین شرکت کنندگان در این دوره پس از گذراندن آن، با اصول اولیه ایمنی آشنا شده و این موضوع به آنها کمک شایانی جهت انجام صحیح امور با رعایت نکات ایمنی خواهد کرد.


فیلم آموزشی

فیلم نحوه ثبت نام کلاس های ایمنی
 

نحوه ثبت نام دور های آموزش ایمنی

جهت اخذ گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی مراحل زیر را در هر مرحله می توانید بررسی نمایید.

سوالات متداول ایمنی

شما در این بخش می تواند سوالاتی که اغلب توسط متقاضیان پرسیده می شود را مشاهده نمایید و به پاسخ های مورد نظر دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول صلاحیت ایمنی

1چه شرکت هایی می توانند برای صلاحیت ایمنی اقدام کنند؟
شرکت هایی که از مراجع ذیصلاح گواهینامه صلاحیت داشته باشند به طور مثال اداره کار، سازمان برنامه ، صنعت ومعدن و...
2آیا شرکت ها می توانند از هر استان برای صلاحیت ایمنی اقدام کنند؟
خیر ثبت شرکت در هر استان باشد ، از همان استان اقدام می کند
3برای صلاحیت ایمنی باید چه اقداماتی انجام داد؟
تشکیل پرونده فیزیکی در انجمن و ثبت نام در سایت سامانه جامع روابط کار svcc.mcls.gov.ir
4برای تشکیل پرونده فیزیکی چه اقدامی انجام دهیم؟
ابتدا از سایت انجمن در قسمت صلاحیت ایمنی ، مدارک لازم دانلود کرده و فرم ها در سر برگ وطبق چک لیست مدارک آماده کنید. aspt.ir
5برای ثبت نام در سامانه جامع روابط چه کاری انجام دهیم؟
ابتدا مدیر عامل وهیئت مدیره را به صورت کارگر احراز هویت انجام دهید ، سپس شرکت را به عنوان کارفرما ی حقوقی احراز هویت می کنید.
6احراز هویت را در کجا انجام دهیم؟
از سایت svcc.mcls.gov.ir قسمت ثبت نام و سپس احراز هویت الکترونیکی را انتخاب کنید.
7کلاس ها و آزمون به چه صورتی برگزار می گردد؟
کلاس ها به صورت آنلاین و آزمون به صورت حضوری برگزار می گردد.
8چه کسانی باید در کلاس ها شرکت نمایند؟
یک نفر از هیئت مدیره در کلاس کارفرمایی 20 ساعته در طول 3 روز ودر صورت داشتن پروژه کل نفرات طبق بیمه به روز باید کلاس ایمنی کارگری 8 ساعت در طول 1 روز بگذرانند.
9برای ثبت نام کلاس صلاحیت ایمنی باید به چه صورتی اقدام نماییم؟
از سامانه زیر با نام کاربری ورمز عبور وارد سامانه شوید kardan.mcls.gov.ir در قسمت فراگیر /تقویم آموزشی /انجمن تاسیسات وتجهیزات استان تهران را انتخاب می کنید .
10آزمون و نحوه پرینت گواهینامه به چه صورتی است؟
محل آزمون،ساعت و روز آزمون در سایت kardan.mcls.gov.irدر قسمت فراگیر /دوره های من/می توانید محل آزمون را مشاهده کنیدوبعد از آزمون ، گواهینامه دوره در همین قسمت قابل پرینت است.